Kolik stojí zvolit si napřímo prezidenta?

Kolik stojí zvolit si napřímo prezidenta?

08:30 - 12.1. 2013  -  Celkově odhadované sumy se pohybují kolem 625 milionů korun. V naší historii se jedná o nejdražší volby, jejich půlka, jedno kolo hlasování, stojí tolik co volby do Poslanecké sněmovny. Když se volil prezident v ČR naposledy, stála volba 15 milionů korun.

Největší položky na účtu za volbu hlavy státu jsou odměny lidem ve volebních komisích. Celkem zhruba 417 milionů korun. Při rozpočítání vyjdou odměny ve výši šestnáctset korun pro předsedu komise, o dvě stě korun méně zapisovatelé a o další dvě stovky méně členové volenbí komise. "Členové komise dostanou 1 300 korun, pro zapisovatele je to 1 500, pro předsedu komise je to 1 600," přiblížila předsedkyně volební komise Marie Minichthalerová. Další položkou v účtu jsou například telefony, kde volební komise provolá kolem 30 milionů korun.

Pronájem volebních místností se pohybuje kolem 43 milionů, sčítání hlasů, na kterém se bude podílet přes tři tsíce lidí, 98 milionů, policie a její služby 30 milionů, hlasovací lístky 20 milionů. Těch bylo vytištěno celkem přes dvacet milionů. Největší část rozpočtu připadá podle místopředsedy ČSÚ Stanislava Drápala na osobní výdaje, přesčasy, mzdy a odměny.  

Další zprávy

Kam dál?